Zapoznaj się z Owczarkiem Niemieckim

Zapoznaj się z Owczarkiem Niemieckim

Historia rasy

Historia rasy

Pod koniec XIX w. zespół kynologów zajął się ratowaniem ras owczarków, które w Niemczech były zagrożone wyginięciem w wyniku tego, że zaprzestano hodowania owiec. Nowa rasa powstała ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego z owczarkiem z Turyngii. W 1899 zostały stworzone podstawy wzorca rasy i wkrótce rozpoczęto metodyczną hodowlę owczarka niemieckiego. 

Pierwowzorem był pies, któremu hodowca nadał imię Horand von Grafrath i zarejestrował go pod numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich.

Właściciel psa opisał go słowami:

„Horand ucieleśniał dla entuzjastów rasy spełnienie ich najdroższych marzeń. Był to pies, jak na te czasy, duży (61 cm), o potężnej budowie, pięknych liniach i szlachetnej głowie. Był silny i sprężysty, jak stalowy drut. Jego wspaniałej budowie odpowiadał charakter. Horand był cudowny w posłusznej wierności dla swego pana, był prostolinijny i szczery. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie. Pozostawiony sam sobie, stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru. Horand cierpiał po prostu na nadmiar niespożytej energii, był szczęśliwy i wniebowzięty, kiedy ktoś się nim zajął – był wtedy najszczęśliwszym z psów.”

Od chwili odkrycia Horanda, von Stephanitz i jego współpracownicy rozpoczęli hodowlę owczarka niemieckiego.

W roku 1925 odbyła się we Frankfurcie nad Menem wystawa, na której poddano surowej ocenie owczarki i wyselekcjonowano osobniki, mające mieć od tej pory najsilniejszy wpływ na kształtowanie rasy według założeń von Stephanitza. Zwycięzcą wystawy został pies Klodo von Boxberg.

Upowszechnienie rasy na całym świecie nastąpiło po II wojnie światowej. Wówczas w krajach alianckich owczarka niemieckiego zaczęto nazywać owczarkiem alzackim.

Wygląd i charakter

Wygląd i charakter

Owczarek niemiecki wygląda na silnego, masywnego psa. Z powodu podobieństwa do wilka, mylnie nazywany jest wilczurem.

Owczarek niemiecki jest psem średniej wielkości, o nieco wydłużonej sylwetce, dobrze umięśnionym, o suchym kośćcu. Ma lekko opadający grzbiet, szerokie lędźwie, umiarkowanie szeroką klatkę piersiową. Głowa powinna mieć kształt klinowaty, ze słabo zaznaczonym przełomem czołowo-nosowym, nos jest czarny. Oczy są średniej wielkości, lekko skośne, o migdałowym kształcie i bardzo ciemnym kolorze. Uszy średniej wielkości, noszone prosto. Ogon opadający, sięga co najmniej do stawu skokowego. Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste, bi-color (czarne z podpalanymi łapami) oraz czarne, jednolite bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami. Znaczenia takie jak mała biała plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg dopuszczalne, choć niepożądane. 

Owczarek niemiecki to pies bardzo oddany właścicielowi, podatny na szkolenie i elastyczny. Jest cierpliwy, bardzo lubi dzieci i nie wzbrania się przed wspólną zabawą. Będzie doskonałym i czujnym stróżem. Zawsze analizuje sytuację zanim wkroczy do akcji. Ze względu na skłonność do dominacji pies tej rasy powinien być układany w sposób stanowczy. Należy bardzo wcześnie wpoić mu zasady hierarchii i równie szybko rozpocząć jego socjalizację. Na szczęście jest to pies bardzo inteligentny, który łatwo się uczy i chętnie powtarza nabyte umiejętności.

Umiejętności

Umiejętności

Owczarek niemiecki jest psem żywiołowym i energicznym. Inteligentny, posłuszny i lojalny, szybko i chętnie się uczy, współpracując ze swoim przewodnikiem. Wymaga od właściciela zapewnienia dużej ilości ruchu i zajęcia. Psy nieprawidłowo socjalizowane i źle wychowywane mogą stać się lękliwe, nerwowe, co może prowadzić do agresji bądź histeryczności psa. Owczarek niemiecki może być wykorzystywany jako pies stróżujący, pies służbowy w policji, a także przewodnik osób niewidomych, pies do poszukiwania ofiar pod gruzami, narkotyków lub materiałów wybuchowych. Doskonale radzi sobie na ringu, na zawodach psów obronnych i tropiących.

 

Klub Owczarka Niemieckiego Związku Kynologicznego w Polsce w skrócie KON, zrzesza profesjonalnych hodowców, właścicieli i miłośników psów rasy owczarek niemiecki. Naszym celem jest podwyższanie jakości hodowlanej i dbałość o zachowanie użytkowych cech tej niezwykłej rasy psów. Owczarki niemieckie bardzo często biorą udział w zawodach IPO/VPG, Schutzhund, KNVP, Ring sport, French ring) oraz szkoleniach psów służbowych K9. Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy.

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras w Polsce, jak i na świecie.  Czego dowodem jest założony w 1999 roku  w naszym kraju Klub Owczarka Niemieckiego (KON). Należy on do Światowej Unii Klubów Owczarka Niemieckiego WUSV i znajduje się w strukturach Związku Kynologicznego w Polsce i Federacji Związków Kynologicznych FCI.