Rottweiler

Rottweiler
Informacja o rasie

Historia rasy

Historia rasy

Rottweiller to pies o bardzo starym rodowodzie. Jego przodkami były prawdopodobnie molosy wywodzące się od mastifa tybetańskiego, które przybyły do Niemiec podczas podbojów rzymskich. W wyniku ich skojarzenia z miejscowymi rasami uzyskano psy silne, pracujące ze stadem oraz zdolne do stróżowania i obrony właściciela i jego dobytku. Rasa ta zawdzięcza swoją nazwę miastu Rottweil, które słynęło z targów bydła. Wzorzec rasy opracowano w 1901r, a niemiecki rottweiler powstał w 1921r. W 1970r.pierwsze osobniki wpisane zostały do francuskiej księgi rodowodowej. W Polsce klub rottweilera powstał w 1987r.

Wygląd

Wygląd

Jest to mocny pies, średni lub duży z prostym i silnym grzbietem, krótkimi, mocnymi i wysokimi lędźwiami oraz głęboką klatką piersiową. Czaszka szeroka, przełom czołowo-nosowy wyraźnie zaznaczony, nos zawsze czarny. Oczy średniej wielkości, o migdałowym kształcie, w kolorze ciemnobrązowym. Uszy trójkątne, średniej wielkości, opadają i dobrze przylegają. Ogon, noszony na wysokości linii grzbietu, w spoczynku zwisa.

Charakter

Charakter

Rottweiller jest psem zrównoważonym, zdyscyplinowanym , wiernym i posłusznym.Lubi wszystkich domowników, w tym także dzieci, bardzo się przywiązuje i instynktownie chroni. Posiada doskonałe cechy stróża, jest odważny i może być groźny, gdy zmuszą go do tego okoliczności.
Posiada silny instynkt dominujący i jego szkolenie wymaga stanowczości, ale i łagodności. Socjalizację należy przeprowadzić w odpowiedni sposób, zwracając uwagę na to, aby nie nasilać niepotrzebnie jego agresji.