Straż Miejska Bydgoszcz , Przewodnicy Psów Służbowych

Zdjęcie


Straż Miejska Bydgoszcz

Dane kontaktowe: 

 

 

 

 

 

 

Straż Miejska

ul. Leśna 12 , 85-676 Bydgoszcz


Materiały multimedialne:


Przygoda Straży Miejskiej z psami patrolowymi rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy to Komendant Marek Echaust powierzył misję stworzenia grupy przewodników panu Włodzimierzowi Marcinkowskiemu, tworząc dla niego stanowisko Koordynatora ds. psów służbowych.

Pan Marcinkiewicz zdecydował się na wprowadzenie systemu szkoleń opartego na programie DOGSPATROL, którego był on uczestnikiem podczas pobytu w Belgii w 2009 roku. Szkoli się tam psy służbowe już od okresu szczenięcego a przewodnicy prócz tzw. okresu przygotowawczego, w którym byli dopiero kandydatami na przewodnika, przechodzili również specjalne egzaminy. Główną rasą wybraną w uzgodnieniu z Komendantem był owczarek niemiecki – pies „wielofunkcyjny”, wytrzymały, mądry, zdrowy a przede wszystkim przejawiający naturalną chęć współpracy z człowiekiem. Następne miesiące to selekcje przewodników oraz pierwsze zakupy psów m.in. z polskiej hodowli owczarków użytkowych Arpat spod Częstochowy. Kolejnym zadaniem, które zaczął realizować Pan Marcinkiewicz to wdrożenie programu szkoleń i uzupełnianie grupy o kolejne pary „funkcjonariuszy”.

Na dzień dzisiejszy jest to 11 drużyn, które poza wykonywaniem codziennych zadań przynależnych Straży Miejskiej, biorą udział w wielu pokazach i imprezach, na których można zobaczyć naprawdę wysoki poziom wyszkolenia i zgrania tych duetów. Oczywiście wszyscy cały czas rozwijają się, podnosząc swoje umiejętności na kursach organizowanych między innymi przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.