IPO (Internationale Prüfungs Ordnung) =IGP (Internationale Gebrauchshund Prüfung)

IPO  (Internationale Prüfungs Ordnung) =IGP (Internationale Gebrauchshund Prüfung)

Historia IPO

 

Schutzhund to niemieckie słowo oznaczające „pies obronny”. Schutzhund powstał w Niemczech w 1800 roku. W tym czasie niemiecki policjant nazywał się „Schutzmann” i jego K9 „Schutzhund”.  Dotyczy sportu, który koncentruje się na rozwoju i ocenie tych cech u psów, które czynią je bardziej użytecznymi dla właścicieli.   Internationale Prüfungs Ordnung ( IPO ) to międzynarodowe testy pracy psów użytkowych i obronnych, ustanowione przez Fédération Cynologique Internationale (FCI), obowiązujące od 1 stycznia 2003 r. I podzielone na klasy IPO-1, IPO-2, IPO- 3, IPO-FH. IPO niekiedy zapisywane jest jako IP.

 

Tropienie:

Przeważnie odbywa się na otwartych przestrzeniach takich jak pola czy łąki. Przedmioty na ślad są układane przez handler’a (IPO 1) na torze gdzie  pies z przewodnikiem w określonym czasie powinien je odnaleźć. Długość czasu zależy od poziomu jaki jest sprawdzany : 20 minut dla IPO 1, 30 minut dla IPO 2 i 1 godzina dla IPO 3. Pies ma za zadanie jak najdokładniej odzwierciedlić trasę, którą przeszedł deptacz oraz odnaleźć pozostawione przez niego przedmioty. Im dokładniej to zrobi tym więcej punktów uzyska.

 

Posłuszeństwo (Obedience):  

Oceniana jakość zadań, które wykonuje pies z przewodnikiem staje się trudniejsza w zależności od poziomu IPO jaki jest zdobywany. Istnieje zestaw ćwiczeń, który zespół (pies i przewodnik) musi wykonać, aby zdobyć wystarczającą ilość punktów do zaliczenia. Sprawdza się: chodzenie psa przy nodze, odwoływanie, skakania prze przeszkody, aportowanie, siadanie w marszu, czy warowania w biegu(na komendę właściciela rozpędzony pies pada nieruchomo na ziemię). Oceniane jest również zaangażowanie zwierzęcia i czy robi to z przyjemnością.

 

Obrona:

Ta faza została pierwotnie opracowana jako test przydatności do rasy. Wraz z upływem czasu zmieniło się to w światowy sport. Podobnie jak w przypadku tropienia i posłuszeństwa, praca w obronie staje się coraz trudniejsza, gdy pies i przewodnik  przechodzą od IPO 1 do IPO 3.Na tym etapie testuje się psy uwzględniając  rewirowanie( poszukiwanie pozoranta), odwołanie po jego odnalezieniu , symulowany atak na rękaw, aportowanie , skoki przez przeszkody. Sędziowie oceniają zdolność kontrolowania psiej agresji przez przewodników.

IPO Regulamin FCI http://www.zkwp-szkolenia.pl/images/komisje/Uzytkowe/regulaminy/wytyczne%20fci%202012.pdf

 

The name will now be titled “IGP” – “Internationale Gebrauchshund Prüfung” (International Working Dog Test); no longer IPO – “Internationale Prüfungsordnung.”

Dokument źródłowy:

http://workingmalinoisaustralia.com/wp-content/uploads/2018/11/IPO-Rules-change-to-IGP-in-January-2019.pdf