NVBK – Ring Belgijski

NVBK – Ring Belgijski

Historia "Belgijskiego Ringsport"

Historia

Belgijski Ring / Ring to sportowa ochrona lub „policja”, organizowana przez „NVBK” (Nationaal Verbond van Belgische Kynologen), „KKUSH” (Koninklijke Kynologische Unie Sint-Hubertus) oraz „KCB” ( Kennel Club Belge). Jest to najstarszy i jeden z najcięższych psów obronnych na świecie i jest całkowicie zdominowany przez Malinois (pies Mechelse). Ringsport jest również bardzo blisko związany z belgijską policją i siłami wojskowymi, ponieważ większość psów służbowych jest kupowanych i szkolonych na torze belgijskim Ringsport.

W 1880 roku niektórzy ludzie zaczęli robić pokazy z belgijskimi owczarkami. Nie dla sportu, ale żeby zarobić trochę pieniędzy. To było bardzo proste: przyciągnąć ludzi do swojego „Pierścienia” (zamknięty obszar) i zdobyć z nich pieniądze. Jeden z tych ludzi, „Edmond Moecheron”, zwany „ojcem Ringsport”, był pierwszym człowiekiem, który odniósł sukces, pokazując „psy policyjne” wraz z trzema belgijskimi pasterzami (Dax, Nic i Miss) i jego pomocnikiem (maniak). Wkrótce stał się atrakcją wszystkich możliwych wydarzeń, gazety pisały spektakularne opowiadania, a inni zaczęli kopiować jego pokazy. On i wielu innych demonstrowało wszędzie w Belgii, Holandii, Francji itd.

Pod wrażeniem możliwości Owczarków Belgijskich i ich trenerów, Ernest Van Wezemael, główny komisarz policji w Gandawie w tym czasie, stworzył pierwszą policyjną szkołę dla psów, również w Gandawie w 1899 roku. Napisał nawet książkę o korzystaniu z psy policyjne i wkrótce kilka krajów, takich jak Francja, Anglia, Stany Zjednoczone, Brazylia itd. … wysyłają ludzi, aby zobaczyli i nauczyli się tych metod szkoleniowych, nawet by kupić wyszkolone psy.

Pierwsza "prawdziwie zdefiniowana" próba Ringsport

Pierwsza

Pierwsza próba Ringsport odbyła się w Mechelen w Belgii w 1903 roku i jest prawdopodobnie najstarszym procesem w historii Ringsport. Nie było dobrze zdefiniowane, ale każdy zespół robił, co mógł.

Pierwsza „prawdziwie zdefiniowana” próba Ringsport została podpisana w 1908 roku. Program odbył się w:

-Przejdź „poza smyczem” w pobliżu obsługi: 20 punktów

-Odzyskaj obiekt: 5 punktów

-Obiekt warty bez obecności właściciela: 5 punktów

-Przeskakuj przez przeszkody: 10 punktów

-Przeskocz nad dziurą lub kanałem: 10 punktów

-Obrona właściciela: 15 punktów

-Atakujący pomocnicy (wabiki) wskazane przez właściciela: 10 punktów

-Zapisywanie obiektu poza pulą: 15 punktów

-Łącznie 90 punktów do zdobycia ….

Pierwsze „National Ringsport Championship” zostało zorganizowane przez KCB w Brukseli w dniach 21 i 22 czerwca 1913 r. Pierwszym „Championem Belgii” był słynny Groenendael „Jules du Moulin (LOB 2884)”. Był także mistrzem w 1914 roku. (Od tego czasu program zmienił się kilka razy, ale wszystkie ćwiczenia są nadal obecne w taki czy inny sposób w nowoczesnych próbach).

Od I wojny światowej do 2000 roku tylko Belgian Shepherd (Malinois) wygrał tytuł z następującymi 2 wyjątkami:

-W 1927 roku Tervuren „Torry de l’Ombrelle (LOB 11172)” zdobył tytuł

-W 1960 i 1961 roku zwyciężył także Tervuren „John (LOB 76361)”.

-Najlepszy wynik dla innej rasy niż Belgian Shepherd, był drugim miejscem Bouvier des Flandres „Sicky der Begijntjes (LOB 56425)” w 1950 roku.

 

W 1926 r. KMSH (obecnie część KKUSH) po raz pierwszy zorganizował swoje własne mistrzostwa pod nazwą „Grand Prix of Belgium”. Pierwszym zwycięzcą była suczka Malinois „Sadi (LOSH 13537)”. Tymczasem Francja miała swój własny program ringowy (French Ring) i Holland KNPV.

 

Od 1926 do 2000, zawsze Malinois wygrał „Grand Prix Belgii” z następującymi 2 wyjątkami:

-W 1929 roku wygrał Groenendael „Nerolo (LOSH 22277)” ex-aequo z Malinois „Boby de Bruyere-Fraipont (LOSH20859)”. Nerolo zdobył również tytuł w 1931 roku.

-W 1952 r. Tytuł zdobył Tervuren „Xavier (LOSH 141222)” należący do „J. Vandenbroeck”.

Najlepszym wynikiem dla innej rasy niż Belgian Shepherd było drugie miejsce owczarka niemieckiego „Swito (LOSH 61915)” w 1935 roku, a Bouvier des Flandres „Vuw (LOSH 141222)” uzyskał również drugie miejsce w 1952 roku.

Pod koniec 1963 r., Po miesiącach incydentów (np. O zasadach rywalizacji ringowej), nastąpił wyraźny rozłam w świecie psów pracujących w KMSH. Wiele działających klubów ringowych zdecydowało się na niepodległość pod nazwą „Nationaal Verbond van Belgische Kynologen” (NVBK). Odtąd Malinois „Kiener (LOSH 197867)”, który wygrał „Grand Prix Belgii” w 1963 roku, zajmuje miejsce w tej nowej organizacji i zdobył pierwszy „tytuł NVBK” w 1964 roku. Zdobył także tytuł NVBK w 1966 i 1967 r. (Kiener był zawodnikiem asa w ringu, urodzonym w 1961 r., wygrał Grand Prix Belgii w 1963 r. przed ukończeniem 2 lat !!!)

Od 1964 r. Do 2007 r. Tylko Malinois zdobył tytuł NVBK bez wyjątku. NVBK używa tylko Malinois, ponieważ jest jedyną rasą, która może konkurować o tytuł w pierścieniu NVBK w wyniku trudnego programu. Kilka osób próbowało konkurować z inną rasą, ale nigdy nie odnosiło sukcesu.

Podobne organizacje:

-Belgijski Pierścień (NVBK, KMSH i KCB)

-Campagne

-Francuski Pierścień

-Holenderski KNPV

-Pierścień Mondio

-Schutzhund

-K9 Pro Sports

-American Street Ring

-Stowarzyszenie Sportów OchronnycService Dogs Of America

 

źródło: Gino Visconti „BELGIAN RING HISTORY ” NVBK ” , KKUSH , KCB”