Border collie

Border collie
Informacje o rasie

Historia rasy

Historia rasy

Border collie jest jedną z najstarszych ras psich. Uważa się, że wywodzi się z krzyżówki wielu ras brytyjskich psów pasterskich.. Psy tej rasy były gównie psami pracującymi, dopiero późniejsza selekcja hodowlana została ukierunkowana na ich wygląd. Piersi osadnicy angielscy rozpowszechnili psy tej rasy na innych kontynentach i szybko okazało się, że są one szczególnie poszukiwane w Australii, gdzie krzyżowano je z innymi rasami w celu uzyskania psów jeszcze szybszych i bardziej wytrzymałych. Rasa została oficjalnie uznana przez Brytyjski Związek Kynologiczny dopiero w 1976r.

Wyglad

Wyglad

To pies o proporcjonalnej budowie i harmonijnej sylwetce, sprawia wrażenie wytrzymałego. Ma długi grzbiet, lędźwie są umięśnione, klatka piersiowa jest dość głęboka, czaszka szeroka, z wyraźnie zaznaczonym przełomem czołowo-nosowym, nos czarny lub brązowy. Oczy szeroko rozstawione, owalne, brązowe, u psów maści marmurkowej niebieskie. Uszy średniej wielkości pies nosi jako stojące lub półstojące. Ogon powinien być umiarkowanej długości, nisko osadzony, z zawiniętą do góry końcówką.

Charakter

Charakter

Border collie jak wszystkie psy pasterskie, jest całkowicie oddany właścicielowi, a praca dla człowieka sprawia mu prawdziwą przyjemność. Potrafi być uległy, ale przy tym bardzo żywiołowy, że można go posądzić o nadpobudliwość. Pies tej rasy nieustannie się rusza, biega tu i tam. Jest nadzwyczaj towarzyski i bardzo lubi dzieci. Zachowuje wrodzoną nieufność w stosunku do obcych, co sprawia ,że jest dobrym stróżem.
Układanie tej rasy należy do przyjemności, ponieważ dzięki swojej dużej inteligencji pies błyskawicznie pojmuje , czego od niego wymaga przewodnik. Należy wykazać się dużym opanowaniem i znajomością psiej psychiki. Socjalizację należy przeprowadzić starannie.