Dowiedz się więcej o Border collie

Dowiedz się więcej o Border collie

Historia rasy

Historia rasy

Border collie  jest jedną z najstarszych ras psich. Uważa się, że wywodzi się z krzyżówki wielu ras brytyjskich psów pasterskich. Psy tej rasy były gównie psami pracującymi, dopiero późniejsza selekcja hodowlana została ukierunkowana na ich wygląd. Piersi osadnicy angielscy rozpowszechnili psy tej rasy na innych kontynentach i szybko okazało się, że są one szczególnie poszukiwane w Australii, gdzie krzyżowano je z innymi rasami w celu uzyskania psów jeszcze szybszych i bardziej wytrzymałych. Rasa została oficjalnie uznana przez Brytyjski Związek Kynologiczny dopiero w 1976r.

Zatem współczesny border collie jest potomkiem roboczych collie trzymanych w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji.

Od 1881 roku uczestniczył on w konkursach owczarków i był eksportowany jako pracujący owczarek na wszystkie kontynenty.

Wyglad i charakter

Wyglad i charakter

To pies o proporcjonalnej budowie i harmonijnej sylwetce, sprawia wrażenie wytrzymałego. Ma długi grzbiet, lędźwie są umięśnione, klatka piersiowa jest dość głęboka, czaszka szeroka, z wyraźnie zaznaczonym przełomem czołowo-nosowym, nos czarny lub brązowy. Oczy szeroko rozstawione, owalne, brązowe, u psów maści marmurkowej niebieskie. Uszy średniej wielkości pies nosi jako stojące lub półstojące. Ogon powinien być umiarkowanej długości, nisko osadzony, z zawiniętą do góry końcówką.

Border collie jak wszystkie psy pasterskie, jest całkowicie oddany właścicielowi, a praca dla człowieka sprawia mu prawdziwą przyjemność. Potrafi być uległy, ale przy tym bardzo żywiołowy, że można go posądzić o nadpobudliwość. Pies tej rasy nieustannie się rusza, biega tu i tam. Jest nadzwyczaj towarzyski i bardzo lubi dzieci. Zachowuje wrodzoną nieufność w stosunku do obcych, co sprawia ,że jest dobrym stróżem. Układanie tej rasy należy do przyjemności, ponieważ dzięki swojej dużej inteligencji pies błyskawicznie pojmuje , czego od niego wymaga przewodnik. Należy wykazać się dużym opanowaniem i znajomością psiej psychiki. Socjalizację należy przeprowadzić starannie.

Umiejętności

Umiejętności

Pies pasterski, pomocnik w zaganianiu owiec. Wykazuje olbrzymią potrzebę i chęć do pracy, oraz ciągłego ruchu. By zagonić rozproszone w górskim terenie owce, pies przebiega niejednokrotnie 65-80 km. Doskonale nadaje się do uprawiania wszystkich sportów kynologicznych, z wyjątkiem szkolenia w kierunku IPO (szkolenie na psa obronnego). Sprawdza się jako pies lawinowy w górach i jako pies tropiący. Z racji ogromnej chęci pracy z człowiekiem może być wykorzystywany, przy wykrywaniu narkotyków, oraz w służbach celnych. Nadaje się również do terapii chorych.

Podobnie jak przy budowie border collie – tak i przy użytkowości kształtują się różnice między psami z linii typowo wystawowych, a tymi sportowymi/użytkowymi. Pierwszy typ zatraca powoli niespożyty temperament na rzecz spokojnego poddawania się zabiegom pielęgnacyjnym, drugi zaś utrzymuje pierwotne cechy – szybkość, bystrość, zwinność.

Border collie – jedna z ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Typ wilkowaty. Podlega próbom pracy.