Dowiedz się więcej o rasie Rottweiler

Dowiedz się więcej o rasie Rottweiler

Historia rasy

Historia rasy

Rottweiler to pies o bardzo starym rodowodzie. Jego przodkami były prawdopodobnie molosy wywodzące się od mastifa tybetańskiego, które przybyły do Niemiec podczas podbojów rzymskich. Psy wykorzystywano dawniej do pilnowania obozów rzymskich w podbitej przez Rzymian Germanii. Rottweillery pilnowały bydła stanowiącego zapasy żywieniowe legionów oraz ciągnęły ciężkie zaprzęgi z żywnością i amunicją. W średniowieczu rzeźnicy używali rottweilerów do pędzenia bydła, ciągnięcia wózków z towarami i ochrony gospodarstwa.W wyniku ich skojarzenia z miejscowymi rasami uzyskano psy silne, pracujące ze stadem oraz zdolne do stróżowania i obrony właściciela i jego dobytku. Rasa ta zawdzięcza swoją nazwę miastu Rottweil, które słynęło z targów bydła. Wzorzec rasy opracowano w 1901r, a niemiecki rottweiler powstał w 1921r. W 1970r.pierwsze osobniki wpisane zostały do francuskiej księgi rodowodowej. W Polsce klub rottweilera zainicjował swoją działalność w 1987r.

Wygląd i charakter

Wygląd i charakter

Jest to mocny pies, średni lub duży z prostym i silnym grzbietem, krótkimi, mocnymi i wysokimi lędźwiami oraz głęboką klatką piersiową. Czaszka szeroka, przełom czołowo-nosowy wyraźnie zaznaczony, nos zawsze czarny. Oczy średniej wielkości, o migdałowym kształcie, w kolorze ciemnobrązowym. Uszy trójkątne, średniej wielkości, opadają i dobrze przylegają. Ogon, noszony na wysokości linii grzbietu, w spoczynku zwisa.

Rottweiller jest psem zrównoważonym, zdyscyplinowanym, wiernym i posłusznym. Lubi wszystkich domowników, w tym także dzieci, do których bardzo się przywiązuje i instynktownie chroni. Posiada doskonałe cechy stróża, co sprawia że jest doskonałym i niezawodnym psem stróżującym. To pies odważny, który może być groźny, gdy zmuszą go do tego okoliczności. Posiada silny instynkt dominujący i jego szkolenie wymaga stanowczości, ale i łagodności. Socjalizację należy przeprowadzić w odpowiedni sposób, zwracając uwagę na to, aby nie nasilać niepotrzebnie jego agresji.

Umiejętności

Umiejętności

Rottweiler z natury jest psem obronnym i agresywnym wobec intruzów. To pies do towarzystwa, wykorzystywany też jako pies stróżujący. Według wzorca jest to pies o zrównoważonej psychice, wymagający odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. Pewność siebie jest główną cechą charakteru tej rasy, podobnie jak upór, samodzielność czy skłonność do dominacji (ujawnia się to szczególnie u samców). W rękach osoby brutalnej i niezrównoważonej rottweiler staje się nieprzewidywalny i może stanowić zagrożenie dla otoczenia, z właścicielem włącznie. Pies ten potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu: regularnych treningów i szkoleń oraz aktywnych spacerów.

Dawniej psy te były wykorzystywane jako psy pasterskie, a także jako psy rzeźnickie, czyli pomagające w zaganianiu zwierząt rzeźnych na place targowe. Obecnie rottweiler funkcjonuje głównie jako pies obronny. W 1910 został oficjalnie uznany za psa policyjnego.

W klasyfikacji FCI rottweiler został zaliczony do grupy II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcja 2.1 – Molosy w typie mastifa. Psy tej rasy podlegają próbom pracy.