Labrador retriever

Labrador retriever
Informacja o rasie

Historia rasy

Historia rasy

Rasa wywodzi się od psów św. Jana, który od początku XVIII w. mieszkał na Nowej Fundlandii. Pod koniec tego stulecia dokonano rozróżnienia na dwa typy psów nowofundlandzkich: odmianę dużą, od której wywodzą się nowofundland i landseer, i odmianę nieco mniejszą, która dała początek retrieverom. Rasa labradorów została ukształtowana przez lorda Malmesbury, który sam nie dokonywał krzyżówek, a jedynie prowadził selekcję hodowlaną osobników według kryterium ich charakteru i zdolności użytkowych. Rasa została uznana przez Brytyjski Związek Kynologiczny w 1903r.

Wygląd

Wygląd

Jest to bardzo aktywny i muskularny pies. Ma poziomą linię grzbietu, szerokie , krótkie i mocne lędźwie i głęboką klatkę piersiową. Czaszka jest szeroka, przełom czołowo-nosowy zaznaczony. Średniej wielkości oczy mają kolor brązowy lub orzechowy. Uszy nie są duże ani za ciężkie, wiszą, przylegając do głowy. Ogon, średniej długości, jest całkowicie porośnięty krótkim, grubym i gęstym włosem, sprawia wrażenie okrągłego, określa się go jako „ogon wydry”

Charakter

Charakter

Labrador retriever jest obdarzony doskonałym węchem i wykazuje ogromne zamiłowanie do wody.Jest bardzo zwinny i posiada świetną pamięć wzrokową. Nie sprawia kłopotów właścicielom i uwielbia bawić się z dziećmi. Jest niezawodny w poszukiwaniu postrzałków zwierzyny. Wykorzystuje się go jako przewodnika osób niewidomych, do ratowania ludzi lub poszukiwania narkotyków i materiałów wybuchowych.
Układanie i socjalizacja nie będą trudne pod warunkiem, że uwzględni się jego trochę upartą naturę. Należy też zwrócić uwagę na dużą siłę tego psa.