Poznaj Labradora retrievera

Poznaj Labradora retrievera

Historia rasy

Historia rasy

Rasa wywodzi się od psów św. Jana, który od początku XVIII w. mieszkał na Nowej Fundlandii. Pod koniec tego stulecia dokonano rozróżnienia na dwa typy psów nowofundlandzkich: odmianę dużą, od której wywodzą się nowofundland i landseer, i odmianę nieco mniejszą, która dała początek retrieverom. Były wykorzystywane przez rybaków do pracy na kutrach (psy pomagały przy wyciąganiu sieci, aportowaniu przedmiotów, a nawet ratowaniu tonących). Nazywane były psami św. Jana.  Do Europy pierwsze psy tej rasy sprowadził w 1870 lord Malmesbury (błędnie nazywając je „psami z Labradoru”). Rasa ta została ukształtowana przez lorda Malmesbury, który sam nie dokonywał krzyżówek, a jedynie prowadził selekcję hodowlaną osobników według kryterium ich charakteru i zdolności użytkowych. W 1903r psy rasy labrador retriever zostały uznane przez Brytyjski Związek Kynologiczny.

Wygląd i charakter

Wygląd i charakter

Jest to bardzo aktywny i muskularny pies. Ma poziomą linię grzbietu, szerokie , krótkie i mocne lędźwie i głęboką klatkę piersiową. Czaszka jest szeroka, przełom czołowo-nosowy zaznaczony. Średniej wielkości oczy mają kolor brązowy lub orzechowy. Uszy nie są duże ani za ciężkie, wiszą, przylegając do głowy. Sierść, jest krótka, gęsta, przylegająca, niefalista, twarda w dotyku. Nieprzepuszczający wilgoci podszerstek. Ogon, średniej długości, jest całkowicie porośnięty krótkim, grubym i gęstym włosem, sprawia wrażenie okrągłego, określa się go jako „ogon wydry”.

Wrażenie ogólne: Mocnej budowy, zwarty, bardzo aktywny; szeroka czaszka, klatka piersiowa dobrze rozwinięta, żebra dobrze wysklepione, lędźwie i kończyny tylne mocne i szerokie.

Labrador retriever jest obdarzony doskonałym węchem i wykazuje ogromne zamiłowanie do wody.Jest bardzo zwinny i posiada świetną pamięć wzrokową. Nie sprawia kłopotów właścicielom i uwielbia bawić się z dziećmi. Jest niezawodny w poszukiwaniu postrzałków zwierzyny. Wykorzystuje się go jako przewodnika osób niewidomych, do ratowania ludzi lub poszukiwania narkotyków i materiałów wybuchowych. Układanie i socjalizacja nie będą trudne pod warunkiem, że uwzględni się jego trochę upartą naturę. Należy też zwrócić uwagę na dużą siłę tego psa.

Umiejętności

Umiejętności

Labrador retriever to rasa psów żywiołowych, skorych do zabawy, także z innymi psami. Stworzone do pracy w wodzie i aportowania, potrzebują bezpośredniego kontaktu w pracy z człowiekiem. Lubią towarzystwo ludzi. Dobrze tolerują dzieci i są cierpliwe w kontaktach z nimi.

Pierwotnie był użytkowany jako pies myśliwski, aportujący postrzałki, głównie ptaki. Jedną z cech labradora jest umiejętność zapamiętania miejsca upadku kilku postrzelonych ptaków i następnie zaaportowanie jednego po drugim do myśliwego.

Ze względu na umiejętność współpracy z człowiekiem labradory są współcześnie wykorzystywane w różnych dziedzinach, niezwiązanych z łowiectwem, takich jak:

  • -psy ratownicze (gruzowiskowe, lawinowe i do ratownictwa wodnego),
  • -przewodnicy ociemniałych,
  • -psy rodzinne, sprawdzające się także w sportach kynologicznych,
  • -psy wykorzystywane w terapii chorych,
  • -psy policyjne wykorzystywane do wykrywania narkotyków,
  • -psy wykorzystywane przez straż pożarną w grupach poszukiwawczo-ratunkowych.
  • -psy wykorzystywane przez Służbę Celną do wykrywania wyrobów tytoniowych, narkotyków.

 

Labrador retriever – jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących.

Typ wyżłowaty. Podlega próbom pracy.