Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

Pod koniec XIX w. zespół kynologów zajął się ratowaniem ras owczarków, które w Niemczech były zagrożone wyginięciem w wyniku tego, że zaprzestano hodowania owiec. Nowa rasa powstała ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego z owczarkiem z Turyngii. W 1899 zostały stworzone podstawy wzorca rasy i wkrótce rozpoczęto metodyczną hodowlę owczarka niemieckiego. Upowszechnienie rasy na całym świecie nastąpiło po II wojnie światowej.

Owczarek niemiecki jest psem średniej wielkości, o nieco wydłużonej sylwetce, dobrze umięśnionym, o suchym kośćcu. Ma lekko opadający grzbiet, szerokie lędzwie, umiarkowanie szeroką klatkę piersiową. Głowa powinna mieć kształt klinowaty, ze słabo zaznaczonym przełomem czołowo-nosowym, nos jest czarny. Oczy są średniej wielkości, lekko skośne, o migdałowym kształcie i bardzo ciemnym kolorze. Uszy średniej wielkości, noszone prosto. Ogon opadający, sięga co najmniej do stawu skokowego.

Owczarek niemiecki to pies bardzo oddany właścicielowi, podatny na szkolenie i elastyczny. Jest cierpliwy, bardzo lubi dzieci i nie wzbrania się przed wspólną zabawą. Będzie doskonałym i czujnym stróżem. Zawsze analizuje sytuację zanim wkroczy do akcji. Ze względu na skłonność do dominacji pies tej rasy powinien być układany w sposób stanowczy. Należy bardzo wcześnie wpoić mu zasady hierarchii i równie szybko rozpocząć jego socjalizację. Na szczęście jest to pies bardzo inteligentny, który łatwo się uczy i chętnie powtarza nabyte umiejętności.