Owczarek Belgijski

Owczarek Belgijski

W Belgii psy pasterskie występowały bardzo licznie i wielu odmianach. Podstawy wzorca rasy zostały opracowane kod koniec XIX w. przez prof. Adolpha Reula. Ze względu na dużą różnorodność, zdecydował on, że  w obrębie tej samej rasy umieszczone zostaną psy kilu odmian. Rasę uznano oficjalnie w 1893r.

To pies o harmonijnych proporcjach, łączący w sobie elegancję i siłę. Grzbiet jest zwarty i krótki, lędźwie mocne, klatka piersiowa niezbyt szeroka – za to głęboka. Czaszka średniej długości, z umiarkowanie zaznaczonym przełomem nosowo-czołowym, nos jest czarny. Oczy są średniej wielkości, lekko skośne, o migdałowym kształcie i brązowym kolorze. Raczej niewielkie uszy, wyraźnie trójkątne, noszone prosto. Ogon, mocny u nasady sięga co najmniej stawu skokowego.

Owczarek belgijski jest psem blisko związanym z człowiekiem, bardzo przywiązanym do rodziny i serdecznym. Potrafi być szybki, żywy i bardzo wytrzymały. Wobec dzieci wykazuje naturalny instynkt opiekuńczy. Pies tej rasy będzie doskonałym stróżem i bardzo dobrym, zrównoważonym obrońcą o stabilnej i przewidywalnej psychice. Jest inteligentny i łatwy w szkoleniu. W czasie socjalizacji należy zwracać uwagę aby nie nasilać jego wrodzonej niechęci do obcych.