Zaprzyjaźnij się z Dobermanem

Zaprzyjaźnij się z Dobermanem

Historia rasy

Historia rasy

W drugiej połowie XIX w., w Turyngii, F.L.Doberman wyselekcjonował psy o silnym temperamencie. Nie zważając na kryteria budowy anatomicznej stworzył psa, który stał się psem obronnym. W późniejszym okresie inni hodowcy starali się ujednolicić rasę i uczynić ją bardziej elegancką. Można sądzić, że obecny wygląd zawdzięcza m.in. pinczerowi, rottweilerowi i owczarkowi francuskiemu beauceron. Zamierzony cel osiągnięto w 1889r., kiedy opublikowano wzorzec rasy. W 1895r. utworzono niemiecki klub dobermana. Wyhodowane psy były czujne, często były używane jako psy stróżujące i policyjne, z czasem otrzymując przydomek „psów żandarmów”. Używano ich również do tępienia dużych gryzoni.

Na początku zeszłego wieku doberman został oficjalnie uznany za psa policyjnego.

 

Wygląd i charakter

Wygląd i charakter

To pies średniej wielkości, o eleganckiej sylwetce, dobrze umięśniony. Ma prosty i krótki grzbiet, odpowiednio szerokie lędźwie oraz stosunkowo szeroką klatkę piersiową. czaszka jest mocna, z mało wyraźnym przełomem czołowo-nosowym, ns czarny.Oczy średniej wielkości, owalne, w ciemnym kolorze. Uszy były kiedyś kopiowane, obecnie pozostają bez przycinania – opadające. ogon wysoko osadzony.

Doberman to pies o silnym charakterze, towarzyski, który zawsze stara się być w pobliżu swoich właścicieli. To typowy pies obronny i może być agresywny w stosunku do tych, którzy chcą zagrozić jego właścicielom. To super stróż, który nie ma sobie równych, bo wykazuje wrodzoną nieufność do obcych. Jego układanie wymaga silnej ręki i odpowiedzialności. Jednak dzięki swojej inteligencji doberman szybko się uczy. Celem socjalizacji musi być jego powstrzymanie nieufności do obcych.

Umiejętności

Umiejętności

Typowy doberman to według wzorca pies średniej wielkości, silny i dobrze umięśniony. Zachowując moc, powinien być jednocześnie elegancki i szlachetny w liniach.

Doberman to urodzony stróż. Jest psem o zrównoważonym, silnym charakterze. Mimo swego temperamentu i ruchliwości potrafi zachować spokój. Jest psem przywiązującym się silnie do członków rodziny, jego kontakty z dziećmi powinny być pod nadzorem osób dorosłych. Wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz szkolenia w zakresie posłuszeństwa ogólnego. Pełen temperamentu i energii, wymaga sporej, codziennej porcji ruchu. Powinien być dobrym psem rodzinnym, do towarzystwa, psem obronnym i psem służbowym. 

Doberman – rasa psa zaliczana do grupy pinczerów. Krajem pochodzenia tej rasy są Niemcy.

W klasyfikacji FCI zaliczona została do grupy 2, sekcji 1. Psy tej rasy celem uzyskania kwalifikacji hodowlanych muszą być poddane próbom pracy. Typ wilkowaty.