Doberman

Doberman
Informacje o rasie

Historia rasy

Historia rasy

W drugiej połowie XIX w., w Turyngii, F.L.Doberman wyselekcjonował psy o silnym temperamencie. Nie zważając na kryteria budowy anatomicznej stworzył psa, który stał się psem obronnym. W późniejszym okresie inni hodowcy starali się ujednolicić rasę i uczynić ją bardziej elegancką. Można sądzić, że obecny wygląd zawdzięcza m.in. pinczerowi, rottweilerowi i owczarkowi francuskiemu beauceron. Zamierzony cel osiągnięto w 1889r., kiedy opublikowano wzorzec rasy. W 1895r. utworzono niemiecki klub dobermana.

Wygląd

Wygląd

To pies średniej wielkości, o eleganckiej sylwetce, dobrze umięśniony. Ma prosty i krótki grzbiet, odpowiednio szerokie lędźwie oraz stosunkowo szeroką klatkę piersiową. czaszka jest mocna, z mało wyraźnym przełomem czołowo-nosowym, ns czarny.Oczy średniej wielkości, owalne, w ciemnym kolorze. Uszy były kiedyś kopiowane, obecnie pozostają bez przycinania – opadające. ogon wysoko osadzony.

Charakter

Charakter

Doberman to pies o silnym charakterze, towarzyski, który zawsze stara się być w pobliżu swoich właścicieli. To typowy pies obronny i może być agresywny w stosunku do tych, którzy chcą zagrozić jego właścicielom. To super stróż, który nie ma sobie równych, bo wykazuje wrodzoną nieufność do obcych.
Jego układanie wymaga silnej ręki i odpowiedzialności. Jednak dzięki swojej inteligencji doberman szybko się uczy. Celem socjalizacji musi być jego powstrzymanie nieufności do obcych.